UČENÍ JE MUČENÍ :DD SEDNI, LEHNI,....
PŘIVOLÁNÍ
Štěně reaguje na vyslovení svého jména. Když si s ním hrajete, opakovaně jméno vyslovujte. Jasně znějící, dvojslabičná jména se pes naučí nejsnáze.Zpočátku přivolávejte psa pouze jménem, a to vždy jen tehdy není-li zaujato něčím jiným. Na štěně zavolejte, když přijde nezapomeňte ho pochválit, ať už pamlskem, hrou nebo pohlazením. Dejte mu patřičně najevo spokojenost a nadšenost z uposlechnutí povelu. Jakmile si štěně navykne na jméno, přidejte k přivolání povel ke mně.Pokud tedy chcete, aby štěně přišlo, zavoláte jeho jméno a hned za ním vyslovte povel. Když je reakce štěněte správná, opět by měla přijít pochvala a odměna. Příklad: (Alíku, ke mě!)
SEDNI
S nácvikem tohoto povelu můžete začít už v době, kdy si štěně samo po hře nebo při ukázání pamlsku sedá. Nutné je vystihnout moment, kdy si štěně chce sednout a předtím vyslovit povel sedni! Pokud si štěně sedne, pochvalte je a dejte mu pamlsek. V jiných případech nacvičujte tento povel tak, že nad hlavu zvednete ruku s pamlskem a druhou rukou lehce tlačte psovi na zadek, přičemž hlasitě vyslovte povel sedni. Vždy, když štěně provede správně požadovaný úkon, nezapomeňte je pochválit a odměnit. Neprovádějte tento cvik příliš dlouho, psa přestane výcvik bavit a nesoustředí se na něj.
LEHNI
Tento povel začněte štěně učit, když sedí. Přikažte mu lehni a současně poklepejte na zem před ním. Jestliže štěně váš příkaz ignoruje, stlačte jej jemným tlakem těla dolů a natažením předních končetin dopředu. Nešetřete chválou, když se štěně nakonec položí. Další možností jak psa naučit povel lehni, je použít pamlsek. Přikažte psovi sedni a rukou ve které držité pamlsek proveďte pohyb, který začíná nad hlavou psa a obloukem pokračuje až k zemi, do místa na nějž pes dosáhne jedině vleže.Pokud si pes správně lehne pochvalte ho a odměňte. Tento cvik opakujte několikrát denně, ale střídejte ho s hraním.
Můžeme připnout psa na vodítko a posadit jej před sebe. Na vodítku stojíme, abychom psíkovi znemožnili skákat. Ukazujeme štěňátku hračku nebo pamlsky tak dlouho, až - třeba i slabě - štěkne.
Ihned ho odměníme a pokračujeme dál, ukazujeme pamlsek či hračku ... Zvukový povel: štěkej !, posuňkový povel pohyb ukazováčku, jako bychom hrozili.
Malé štěně se obvykle dá rychle vyprovokovat k štěknutí a a odměníme-li jej, rychle pochopí, jak má na povel reagovat.
Někteří psi štěkají na zazvonění u dveří, jiní v případě rozrušení u plotu. Navodíme situaci, kdy pes obvykle štěká, při zaštěkání vyslovíme povel a chválíme. Opakujeme. Slovo "štěkej" můžeme nahradit i jiným, například "Pozdrav !".